Womenhobby > Sport > Siłownia > Siłownia w domu? Stwórz swoje własne centrum fitness
Siłownia

Siłownia w domu? Stwórz swoje własne centrum fitness

Nie musisz wychodzić ze swoich czterech ścian, aby zadbać o swoją formę. Wystarczy Ci do tego siłownia w domu! Ostatni czas był nie lada wyzwaniem dla osób, które chciały pozostać w dobrej formie.  Dziś podpowiadamy jak stworzyć swoje własne, prywatne centrum fitness.

Nie musisz mieć oddzielnego pokoju 

Wiele osób przed stworzeniem własnej, domowej siłowni powstrzymuje fakt, jakim jest brak dostatecznej ilości miejsca. Mitem jest jednak to, że aby stworzyć własne centrum fitness, musisz wygospodarować na nie odrębny pokój. Oczywiście, jeśli masz taką możliwość, to świetnie, ponieważ pozwoli Ci  to zastosować więcej funkcjonalnych rozwiązań. 

Chcąc stworzyć domową  siłownię  w niewielkim mieszkaniu, wystarczy wygospodarować na nią odrobinę wolnej przestrzeni, w której będzie można swobodnie rozłożyć matę do ćwiczeń, a po rozłożeniu ramion na szerokość, nie będziesz dotykać żadnych przedmiotów. Taka ilość miejsca wystarczy Ci w zupełności, aby móc w pełni swobodnie oddawać się ulubionym ćwiczeniom. 

Jaki sprzęt należy kupić do domowej siłowni ?

Wyposażenie domowej siłowni należy rozpocząć  od podłogi. Jeśli urządzasz ją w odrębnym pomieszczeniu, należy pamiętać o zabezpieczeniu paneli czy parkietu specjalnymi matami, które będą amortyzować podskoki i ciężar ustawionych maszyn. W przypadku siłowni, która będzie znajdować się na niewielkim obszarze, świetnie sprawdzi się mata do ćwiczeń, która zapobiega ślizganiu się i będzie chronić  plecy oraz kolana przed urazami. 

Kolejnym ważnym elementem  są przyrządy do ćwiczeń. To jakie wybierzesz, zależy głównie od Twoich preferencji. Jednak specjaliści są zgodni co do tego, że aby zadbać kompleksowo o swoją sylwetkę, wystarczy jedynie kilka elementów takich jak:  taśmy oporowe, hantle, drążek do podciągania, steper oraz dmuchana piłka. 

Jeśli planujesz ćwiczyć z YouTube lub swoim instruktorem online, nie zapomnij także o miejscu, gdzie zostawisz ekran, na którym będą wyświetlane ćwiczenia. Powinien być on dobrze widoczny zarówno z pozycji stojącej, jak i leżącej. 

Muzyka  to także ważna kwestia. Zwłaszcza biorąc pod uwagę fakt, że wiele badań udowodniło, że słuchanie muzyki o odpowiednim takcie i rytmie, sprzyja rytmicznemu wykonywaniu ćwiczeń i uprzyjemnia wysiłek fizyczny, sprawiając, że czas treningu mija o wiele szybciej.  Dlatego zadbaj także o odpowiednie nagłośnienie w miejscu, w którym planujesz ćwiczyć. 

Jakie zalety ma domowa siłownia ?

Wiele osób, nie wyobraża sobie ćwiczenia w domu, a za swój koronny argument podają, że w centrum fitness czują się bardziej zmotywowani do wykonywania aktywności fizycznej. Jednak pomimo to, nie można zaprzeczyć, że domowa siłownia posiada wiele zalet. 

Pierwszą z nich jest przede wszystkim oszczędność czasu i pieniędzy. Dojazd do siłowni, przebranie się oraz czekanie między ćwiczeniami, aż dana maszyna się zwolni, sprawia, że wykonywanie ćwiczeń poza domem zabiera dużo czasu. Dodatkowo średni koszt miesięcznego karnetu na siłownie, nawet w wielkich miastach to obecnie około 150 złotych co w skali roku daje aż 1800 złotych.  Za tą kwotę można swobodnie urządzić we własnym domu w pełni funkcjonalną siłownię. 

Domowa siłownia to także niebywały komfort. Ćwiczenia wykonujesz samodzielnie i  nie musisz  przejmować się  spojrzeniami innych. Dlatego też rozwiązanie to bardzo często oferowane jest dla nieśmiałych osób, które mają problem z aktywnością fizyczną w miejscach publicznych. 

Ostatnią z zalet, którą chcielibyśmy wymienić, jest możliwość ćwiczenia o dowolnej porze dnia, w każdej wolnej chwili bez konieczności dostosowywania się do godzin otwarcia siłowni czy planu treningowego, który w każdej chwili możesz dopasować do swoich potrzeb. 

Wszystko to sprawia, że domowa siłownia to świetne rozwiązanie i alternatywa dla tradycyjnych miejsc tego typu, zwłaszcza teraz w okresie pandemii, kiedy sytuacja jest tak niepewna. 

Polecane wpisy
SiłowniaSport

Jak efektywnie wykorzystać czas na treningu bez naruszania zdrowia?

Zyskaj większą efektywność treningów przy zachowaniu optymalnego zdrowia dzięki wypróbowanym i skutecznym metodom, które prezentujemy w tym artykule.
Czytaj więcej
SiłowniaSport

Czy trening na czczo przyspiesza spalanie tłuszczu?

Dowiedz się, jak trening na czczo wpływa na proces spalania tłuszczu. Czy to prawda, że jest to skuteczny sposób na zrzucenie zbędnych kilogramów?
Czytaj więcej
SiłowniaSport

Prosty przewodnik po zrozumieniu i dostosowaniu kalorii do celów utraty wagi

Dowiedz się, jak właściwie dostosować kalorie do swojej diety, zrozumieć ich wpływ na proces odchudzania oraz jakie kroki podjąć, aby osiągnąć cel utraty wagi.
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *