Womenhobby > Sport > Siłownia > Dieta wegańska a ćwiczenia siłowe – o czym należy pamiętać?
SiłowniaSport

Dieta wegańska a ćwiczenia siłowe – o czym należy pamiętać?

Istnieje przekonanie, że dieta osób uprawiających ćwiczenia siłowe powinna być bogata w mięso. Nic bardziej mylnego. Przy świadomym odżywianiu jesteśmy w stanie połączyć weganizm z intensywną aktywnością fizyczną. W jaki sposób? Na to pytanie odpowiadamy w poniższym artykule.

Weganizm wśród sportowców jest coraz bardziej popularny. Zjawisko to wywołuje wśród wielu niemałe zdziwienie. Dieta osób aktywnych fizycznie powinna być przecież bogata w mięso, które sprzyja przyrostowi masy mięśniowej. Jego brak kojarzony jest również z anemią i brakiem sił. Jednak mięso z powodzeniem można zastąpić innymi składnikami, które dostarczają takich samych składników odżywczych.

Podczas treningu siłowego nasz organizm pobiera energię z trzech źródeł kalorycznych: białek, węglowodanów i tłuszczy. To właśnie na tych makroskładnikach należy się skupić przy ustalaniu swojego codziennego jadłospisu.

Białko w diecie wegańskiej

Aby mięśnie prawidłowo się rozwijały, należy dostarczyć do naszego organizmu odpowiednie ilości białka. Według badań, dzienne spożycie tego składnika nie powinno przekraczać 0,8–1 g na kilogram masy ciała. Tak więc osoba, która waży 85 kg, powinna dziennie przyjmować 70–85 g białka dziennie. Aby składnik ten był jak najlepiej przyswajany przez organizm, należy spożywać go w każdym posiłku 20–30 g.

Aby poziom białka w naszym organizmie był zaspokojony, należy jeść produkty, które zawierają duże jego ilości. Są to np. nabiał, produkty sojowe, fasola, soczewica oraz orzechy. Białko powinno być czerpane z różnych źródeł dla właściwego zbilansowania diety.

Węglowodany w diecie wegańskiej

Zdania na temat obecności węglowodanów w diecie wegańskiej są podzielone. Dlatego właśnie został stworzony podział na dietę z wysoką zawartością węgli, z niską zawartością węgli i dietę vege-keto.

To właśnie z węglowodanów nasz organizm czerpie najwięcej energii, szczególnie podczas intensywnych treningów. Przed treningiem warto więc uzupełnić kalorie z węglowodanów prostych. Zawierają je m.in. owoce. Po skończonych ćwiczeniach dobrze jest zjeść posiłek bogaty w węglowodany złożone, jak np. kasze, ryż lub płatki owsiane.

Tłuszcze w diecie wegańskiej

Tłuszcze to najbardziej kaloryczny makroskładnik w naszej diecie. Szacuje się, że 1 ich gram zawiera nawet 9 kcal. Tłuszcze działają przeciwzapalnie, przeciwdziałają chorobom układu krwionośnego, wspomagają przyswajanie witamin oraz dbają o prawidłowe funkcjonowanie mózgu.

Najwięcej tłuszczy spalamy w ćwiczeniach aerobowych. Aby je uzupełnić i tym samym zapewnić ich odpowiedni poziom w organizmie, należy włączyć do swojej codziennej diety orzechy, oleje roślinne oraz awokado.

Odpowiedni poziom nawodnienia w diecie wegańskiej

Nie możemy zapomnieć o tym, że nasze mięśnie w 80% składają się z wody. Brak odpowiedniego nawodnienia może doprowadzić do odwodnienia, którego konsekwencją są bóle głowy, wycieńczenie i problemy z koncentracją. Szacuje się, że człowiek powinien wypijać 1,5 l wody dziennie, jednak w przypadku osób aktywnych fizycznie, zapotrzebowanie wzrasta.

Zdj. główne: Louis Hansel/unsplash.com

Polecane wpisy
SportTaniec

Jak pokonać strach przed wodą i rozpocząć naukę pływania w wieku dorosłym?

Zapoznaj się z naszymi sprawdzonymi metodami na pokonanie strachu przed wodą i naucz się pływać, niezależnie od wieku. Przygotowaliśmy dla Ciebie praktyczne porady, które z pewnością Ci pomogą.
Czytaj więcej
SportTaniec

Jak wybrać odpowiednią nawierzchnię dla twojego nowego kortu tenisowego

Podpowiadamy, jakie kryteria brane są pod uwagę przy wyborze nawierzchni do kortu tenisowego, aby służyła przez lata i odpowiadała wymaganiom graczy.
Czytaj więcej
SiłowniaSport

Prosty przewodnik po zrozumieniu i dostosowaniu kalorii do celów utraty wagi

Dowiedz się, jak właściwie dostosować kalorie do swojej diety, zrozumieć ich wpływ na proces odchudzania oraz jakie kroki podjąć, aby osiągnąć cel utraty wagi.
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *