Domki dla ptaków w ogrodzie. Budowa i lokalizacja

Architektura
Domki dla ptaków w ogrodzie. Budowa i lokalizacja
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

W czasach, kiedy infrastruktura lasów i łąk jest naruszana przez człowieka, zwierzęta są często zmuszone opuścić swoje naturalne środowisko i przenieść się na tereny zamieszkane przez ludzi. Budowa domków i budek lęgowych dla ptaków w przestrzeni miejskiej może być dużą pomocą dla osobników, które muszą przyzwyczaić się do nowych warunków życia. Takie domki możesz przygotować dla nich w swoim ogrodzie! Zobacz, jak to zrobić i gdzie umieścić budki lęgowe.   

Jak zbudować domek dla ptaków?

Domkami dla ptaków nazywane są dwa rodzaje konstrukcji – karmniki oraz budki lęgowe. Zarówno jedno, jak i drugie możesz bez problemu kupić w większości sklepów budowlanych oraz przez Internet. Jeśli jednak masz w piwnicy lub garażu trochę drewna lub sklejki, możesz taki domek zbudować samodzielnie bez wydawania pieniędzy. Domek-karmnik nie musi wcale mieć bardzo skomplikowanej konstrukcji, stabilna podstawa i prosty daszek na słupkach w zupełności wystarczy. Taki karmnik możesz wykonać razem z dziećmi w kilkanaście minut.

Nieco bardziej skomplikowane w budowie są budki lęgowe. Nie mogą być one ani za małe, ani za duże. Najlepszymi wymiarami dla większości ptaków żyjących w Polsce jest  25 cm wysokości przedniej ścianki, 27 cm dla ścianki tylnej, 13×13 cm w podstawie, a otwór wejściowy powinien znajdować się na wysokości 15 cm od dna i mieć średnicę 3,5 cm. Daszek takiej budki powinien biec pod skosem, aby na nim nie budowały gniazd i kolonii inne ptaki lub owady oraz by drapieżniki miały do niej utrudniony dostęp. Nie umieszczaj nic w środku budki lęgowej, ptak, który zdecyduje się zamieszkać w Twoim domku, samodzielnie zbuduje sobie gniazdo. W pobliżu budki lęgowej możesz umieścić trochę waty lub sierść swojego zwierzaka, którą ptaki chętnie wykorzystają do budowy.

Gdzie umieścić domek dla ptaków?

Budka lęgowa w ogrodzie powinna znaleźć się w najcichszym i najbardziej oddalonym zakątku, by hałasy nie odstraszały ptaków. Warto taką budkę zamontować na dość dużej wysokości, aby drapieżne zwierzęta nie mogły się do niej tak łatwo dostać oraz by ptaki miały poczucie bezpieczeństwa i oddalenia od ludzi. Spokój, cisza i brak niebezpieczeństw stworzy ptakom idealne warunki do godów, zbudowania w budce gniazda i odchowania potomstwa.

Karmnik dla ptaków jest dla wielu osób przede wszystkim ogrodową atrakcją. Może on znajdować się w widocznym miejscu, by umożliwić obserwację jedzących karmę ptaków, jednak wybierając dla niego lokalizację, pamiętaj, że ma on służyć przede wszystkim ptakom. Może on znajdować się na grubszej i nieco wystającej gałęzi drzewa, na belce tarasowej lub przy płocie. Umieść karmnik na podwyższeniu, aby na przykład gryzonie nie wyjadały jego zawartości, postaw też na stabilne miejsce, które umożliwi ptakom odpoczynek w takim domku.

Czym dokarmiać ptaki zimą?

Przez lata „karmą” dla ptaków był stary, nierzadko spleśniały chleb, resztki z obiadu czy słonina. Obecnie świadomość na temat tego, co powinny jeść ptaki wzrasta i na szczęście coraz mniej osób dokarmia je szkodliwym pieczywem. W swoim domku dla ptaków możesz umieścić dostępną w sklepach zoologicznych karmę z ziarna lub specjalne kule z łoju i ziaren, które są zdrowe i bezpieczne dla ptaków.

zdj. główne: Lidia Stawinska/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak wybrać idealny obóz letni dla swojego dziecka – praktyczne porady
Jak wybrać idealny obóz letni dla swojego dziecka – praktyczne porady
Wybór idealnego obozu letniego dla Twojego dziecka może być wyzwaniem. Odkryj praktyczne porady dotyczące kryteriów, które należy wziąć pod uwagę.
Rola regularnych badań słuchu w profilaktyce zdrowotnej
Rola regularnych badań słuchu w profilaktyce zdrowotnej
Dowiedz się, jak regularne badania słuchu mogą znacząco przyczynić się do profilaktyki zdrowotnej. Poznaj znaczenie i skutki zapobiegania utracie słuchu.
Jak profesjonalny serwis urządzeń Apple zapewnia ich długowieczność i niezawodność?
Jak profesjonalny serwis urządzeń Apple zapewnia ich długowieczność i niezawodność?
Zapewnij swojemu urządzeniu Apple długowieczność i niezawodność dzięki usługom profesjonalnych serwisów. Przeczytaj i dowiedz się, jak przeprowadzane są prace konserwacyjne i naprawcze.
Ostatnie wpisy