Womenhobby > Sport > Rower > Jak wybrać strój do jazdy na rowerze?
Rower

Jak wybrać strój do jazdy na rowerze?

Lato to niewątpliwie idealna pora na wycieczki rowerowe i podziwianie niesamowitych krajobrazów. Bardzo popularne są również wycieczki rowerowe górskie, podczas których nie można nie zachwycić się górskim majestatem.

Jednak warto wiedzieć, jaki strój wybrać przed wybraniem się na rowerową przejażdżkę, aby był nie tylko wygodny, ale i wywoływał poczucie bezpieczeństwa.

Strój na rower – o czym trzeba wiedzieć?

Dobry rower to podstawa dla każdego zapalonego rowerzysty, dla którego taka forma aktywności fizycznej jest jak chleb powszedni. Odpowiednio dobrany strój do jazdy gwarantuje komfort, a przede wszystkim pozwala oddychać skórze, szczególnie w wysokich temperaturach. W profesjonalnych sklepach, zarówno stacjonarnych, jak i internetowych, z pewnością znajdzie się szeroki wybór odzieży przeznaczonej do jazdy na rowerze.

Popularnymi materiałami, z których wykonuje się tego typu odzież, są materiały syntetyczne, takie jak poliester, polipropylen czy poliamid. Ich podstawową właściwością jest przede wszystkim umożliwianie skórze oddychania w czasie wzmożonego wysiłku fizycznego. Materiały te szybko i skutecznie mogą odprowadzać wilgoć.

Co ciekawe, stroje tego typu chronią też przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, jak deszcz czy wiatr. Kolor ubrań również ma znaczenie. Jaskrawe kolory z dodatkowymi elementami odblaskowymi z pewnością zwiększą bezpieczeństwo podczas jazdy.

Z czego składać się powinien dobry strój na rower?

Dobrze dopasowany strój na rower powinien dawać poczucie komfortu.Najważniejszymi elementami stroju są oczywiście koszulka i spodenki oraz odpowiednie buty. W zależności od warunków i trasy można podstawowy strój rozszerzyć o dodatkowe elementy:

  • kurtkę chroniącą przed deszczem i silnym wiatrem,
  • kask z łatwą regulacją paska, który zapewni odpowiedni przewiew,
  • okulary chroniące oczy przed pyłami, owadami oraz promieniowaniem słonecznym,
  • buty SPD bez sznurówek, najlepiej wpinane do pedałów.

Zastanawiając się nad koszulką do jazdy na rowerze, należy pamiętać, że powinna być ona wygodna i najlepiej przylegająca. Sprawdzając ubranie w sklepie, warto zwrócić uwagę, czy na dole ma elastyczną gumkę, która uniemożliwia jej przesuwanie się w czasie jazdy.

Dobrze, aby zamek pod brodą nie obcierał skóry, a pod pachami wszyty był bardziej przewiewny materiał, co pozwoli uniknąć przepocenia, gwarantując większy komfort podczas nawet wielogodzinnej jazdy.

Trzeba też pamiętać, że do jazdy na rowerze lepiej nie wybierać ubrań bawełnianych. Jak świetnie sprawdzają się one na co dzień, tak do jazdy rowerowej wcale. Powodem jest magazynowanie wilgoci odwrotnie niż w wypadku ubrań syntetycznych.

Wariant stroju najlepiej wybierać w odniesieniu do pory roku. Krótkie spodenki sprawdzą się latem, zaś nieco dłuższe w okresie jesienno-zimowym. Istnieje też wariant dwa w jednym, w którym po prostu odpina się nogawki. Dzięki temu, kupując jedną parę, mamy za jednym zamachem i spodnie i krótkie spodenki na rower, zależnie od pory roku. Poza kwestiami wygody, warto też brać pod uwagę preferencje dotyczące samego stylu ubrań. To po to, aby czuć się nie tylko komfortowo, ale i w swoim stylu.

Zdj. główne: Murillo de Paula/unsplash.com

Polecane wpisy
RowerSport

Podróż na dwóch kółkach: porady dla początkujących cyklistów

Przygotuj się na swoją pierwszą podróż na rowerze! Odkryj najlepsze porady i triki dla początkujących cyklistów, jak cieszyć się bezpieczną i satysfakcjonującą podróżą.
Czytaj więcej
RowerSport

Czy warto inwestować w profesjonalny sprzęt do jazdy na rowerze?

Odkryj korzyści płynące z inwestycji w sprzęt rowerowy na profesjonalnym poziomie. Dowiedz się, jak dobrej jakości akcesoria mogą poprawić Twoją wydajność i zwiększyć bezpieczeństwo podczas jazdy.
Czytaj więcej
RowerSport

W którym miejscu w rowerze należy umieścić lampki rowerowe?

W tym artykule dowiesz się, gdzie najlepiej zamontować lampki rowerowe, aby zapewnić sobie maksymalne bezpieczeństwo podczas jazdy.
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *